The Royal Caledonian Curling Club

The Royal Caledonian Curling Club

National Governing Body for Curling in Scotland

Henderson Bishop Trophy

The Henderson Bishop Trophy winners 2015

Henderson Bishop Winners

Murrayfield 1: Jenny Barr, Susan Kelsey, Fran Stretton and Morna Aitken.

The Cherrystone winners 2015

Cherrystone Winners

Dumfries

The 2015 Henderson Bishop Trophy report.

Report and photo courtesy of Nina Clancy

________________________________________

Outlined below are the qualifiers from the Henderson Bishop play-downs held across Scotland.

Aberdeen

Judith Carr (Skip), Sarah Glidden (3rd), Margaret Stewart (2nd) and Ann Marie Markle (Lead)

Ayr

Margaret Agnew (Skip), Gail Thomson (3rd), Sheila Kennedy (2nd) and Lorna Munro (Lead)

Border

1- Gwen Prentice (Skip), Rhona Fleming (3rd), Liz Martin (2nd) and Louise Seed (Lead)
2- Fiona Hodge (Skip), Helen Forbes (3rd), Anne McAulay (2nd) and Maggie Wright (Lead)

Braehead

Lois Brown (Skip), Sandra Walker (3rd), Carol Anderson (2nd) and Sandie Byers (Lead)

Dumfries

Naomi Whyte (Skip), Fiona Telfer (3rd), Caroline Donaldson (2nd) and Sarah Wood (Lead)

Forfar

Marnie Ewart (Skip), Barbara Sherriff (3rd), Catherine Smith (2nd) and Sandi Buchan (Lead)

Greenacres

Carolyn Hibberd (Skip), Rhona Robinson (3rd), Rosemary Griffiths (2nd) and Dorothy Gillespie (Lead)

Inverness

Yvonne Birnie (Skip), Linda Hoskins (3rd), Anne MacCallum (2nd) and Phyllis Tulloch (Lead)

Kinross

Valerie Inglis (Skip), Susan Scougal (3rd), Heather Gough (2nd) and Sue Cameron (Lead)

Kirkcaldy

Irene Stevenson (Skip), Anne Maiden (3rd), Linda Terras (2nd) and Margaret O’Neill (Lead)

Lanarkshire

1- Marion MacDonald (Skip), Mhairi Baird (3rd), Jackie Craig (2nd) and Caroline Morrison (Lead)
2- Isobel Waddell (Skip), Jane McLaren (3rd), Dot Moran (2nd) and Elaine Turnbull (Lead)

Lockerbie

Moira Hastings (Skip), Anne Smith (3rd), Fiona Robson (2nd) and Linda Smith (Lead)

Murrayfield

1- Jenny Barr (Skip), Susan Kesley (3rd), Fran Stretton (2nd) and Morna Aitken (Lead)
2- Kerry Barr (Skip), Maggie Barry (3rd), Betty Gibb (2nd) and Margaret Nicol (Lead)

Perth

Kathy Cameron (Skip), Anne Sidey (3rd), Maureen Gordon (2nd) and Anna Martin (Lead)

Stirling

Linsey Alison (Skip), Marjory McCulloch (3rd), Irene Hird (2nd), Lesley McConnell (Lead)

Stranraer

Beryl Niven (Skip), Gail Munro (3rd), Elaine McNeil (2nd) and Beth Aitken (Lead)

Waterfront

Jackie Orr (Skip), Val Marshall (3rd), Lesley Smith (2nd) and Rhona Cowie (Lead)